مشخصات عینک آفتابی خوب چیست؟

 

 
مشخصات عینک آفتابی خوب

 

اصلی‌ترین مشخصات عینک آفتابی خوب این است که علاوه بر زیبایی و شکیل بودن، از چشم‌ها در برابر پرتوهای مضر فرابنفش محافظت کند. یعنی یک عینک دودی خوب باید عالی‌ترین وسیله‌ی دفاعی در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) باشد.

تقریبا همه ما از اثرات مضر پرتوها فرابنفش بر روی پوست به خوبی آگاه هستیم، اما شاید برخی افراد ندانند که اشعه ماوراء بنفش می‌تواند به چشم انسان هم آسیب‌های مخربی وارد کند.

قرار گرفتن در معرض تابش درازمدت می‌تواند منجر به اختلالات چشم مانند آب مروارید، برف‌کوری و سرطان پوست شود. حتی در معرض نوردهی یا انعکاس‌های کوتاه مدت نیز می‌تواند سطح جلویی چشم شما را بسوزاند. یک عینک دودی خوب و استاندارد می‎تواند 99 تا 100 درصد از اشعه UVA و UVB را مسدود کند.

بنابراین با دانستن مشخصات عینک آفتابی خوب می‌توان در هنگام خرید انتخاب درستی انجام داد.

1) مشخصات عینک آفتابی خوب : برازندگی

از مشخصات عینک دودی خوب برازندگی عینک روی چهره شماست. متناسب بودن عینک با چهره علاوه بر اینکه در ترکیب کلی چهره تاثیر مثبت به‌سزایی می‌گذارد، بلکه در مسدود کردن اشعه مضر ماوراء بنفش (UV) نیز موثر است.

عینک آفتابی استاندارد باید  به راحتی روی سر قرار گیرد، بدون اینکه تنگ یا گشاد باشد.

 

مرکز لنز عینک نیز باید در راستای مرکز چشم قرار بگیرد. بهتر است فریم عینک خیلی پهن نباشد تا بتواند اشعه ماوراء بنفش (UV) را از اطراف عبور دهد.

مشخصات عینک دودی خوب

2) مشخصات عینک آفتابی خوب : طرحِ فریم عینک

از دیگر مشخصات عینک آفتابی خوب این است که به زیبایی روی صورت فرد بنشیند.

عینک‌های آفتابی متنوعی با فریم‌های زیبا در سبک‎های مختلف در بازار موجود هستند. در اکثر موارد فریم انتخابی افراد بر پایه زیبایی است. اما توصیه ما این است که عینک دودی را صرفا بر پایه علاقه انتخاب نکنید، بلکه هنگام خرید عینک آفتابی حتما به ویژگی‌های چهره خودتان توجه داشته باشید و مطمئن شوید که متناسب فرم صورت شما باشد.

همچنین، برای فعالیت‌های خاص، خرید یک عینک آفتابی استاندارد می‌تواند نقش موثری در حفاظت از چشم‌ها در برابر ضربه را نیز داشته باشد. به عنوان مثال اغلب مدل‌های عینک آفتابی مخصوص ورزشکاران، دارای طراحی باریکی هستند که کاملا بر روی صورت قرار می‎گیرد و با پوشاندن کامل چشم‌ها و محیط اطراف آن، از ورود اشعه UV به چشم‌ها و پوست اطرافشان جلوگیری می‌کند.

این را هم در نظر داشته باشید که هر چه عینک دودی بزرگ‌تر باشد، فضای بیشتر را روی صورت پوشش می‌دهد. بنابراین آسیب خورشید به چشم کم‎تر خواهد بود.

بنابراین این طور می‌توان نتیجه‌گیری کرد که یکی از ویژگی‌های عینک آفتابی خوب بزرگ بودن و سبک بودن آن است.

مشخصات عینک دودی خوب

3) مشخصات عینک آفتابی خوب : ضد UV بودن

یکی از بندهای اصلی‌ مشخصات عینک آفتابی خوب ، محافظت چشم‌ها در برابر اشعه ماوراء بنفش است. عینک‎های موجود در بازار بر اساس میزان حفاظت در برابر UV درجه‎بندی و قیمت‎گذاری می‎شوند. بنابراین اولین کار هنگام خرید عینک آفتابی، اطمینان از حفاظت 100 درصدی عینک در برابر اشعه UV است.

همچنین، با انتخاب عینک‌های آفتابی از نوع لنزهای پلاریزه و ضد انعکاسی می‎توان تشعشع نور را کاهش داد تا از چشم‎ها مراقبت بیشتری کرد.

لنزهای پلاریزه چشم را از تشعشع حفظ می‎کنند و اشعه UV را حذف نمی‌کنند. پلاریزاسیون باعث می‌شود که نورهای انعکاسی از سطوح بازتابنده مانند آب و آسفالت را کاهش دهد. ولی در برابر نور آفتاب و اشعه ماوراء بنفش حاصل از آن حفاظت چندانی نمی‌کند.

مشخصات عینک آفتابی خوب / مشخصات عینک دودی خوب

4) مشخصات عینک دودی خوب : جنس فریم و عدسی

اکثر عینک‌های آفتابی به خصوص لنزها، از پلاستیک ساخته شده‌اند. اما نوع پلاستیک‌های استفاده شده می‎تواند تفاوت‌های زیادی داشته باشند. در پلاستیک‎های با جنس خوب احتمال شکسته شدن عینک و آسیب دیدن به چشم‎ها کمتر است. عینک‌های آفتابی که چارچوب و لنز آن  از جنس پلی‌کربنات است، علاوه بر با دوام بودن، سبک وزن هم هستند. بنابراین ماندگاری و طول عمر بیشتری دارند و این یکی از مشخصات عینک دودی خوب است.

خوب است بدانید، CR-39 یک نوع پلاستیک درجه یک است که در ساخت لنزها استفاده می‎شود و نسبت به شکستگی کاملا مقاوم است.

5) رنگ عدسی عینک آفتابی

از دیگر مشخصات عینک آفتابی خوب ، رنگ عدسی عینک است.

لنزهای عینک (عدسی عینک) در رنگ‌های مختلفی موجود هستند که هر کدام از این رنگ‌ها، نورهای متفاوتی را فیلتر می‌کنند.

لنزهای خاکستری، بدون این که در رنگ‌ها تغییر ایجاد کنند، نور را کاهش می‎دهند. پس عینک‌های دودی با لنز خاکستری می‎تواند برای رانندگی مناسب باشد.

لنزهای با رنگ قهوه‌ای و کهربایی علاوه بر اینکه تابش نور را حذف می‎کنند، نور آبی را نیز کاهش می‎دهند.

لنزهای گرادیان (عدسی تدریجی) که رنگ آن از بالای لنز تا پایین لنز به صورت پررنگ تا کم‌رنگ تغییر می‎کند، همانند شیشه جلو اتومبیل کار می‎کند. به این صورت که نور آفتاب را در قسمت بالا بلوکه می‌کند بدون این که دید فرد را تاریک سازد.

لازم به ذکر است که لنزهای با رنگ تیره با وجود این که ظاهر شیک و جذابی دارند، کم‎تر از مدل‌های استاندارد عینک آفتابی می‌توانند از چشم در برابر اشعه UV محافظت کنند.

در مقابل، لنزهای رنگی عینک همچون مانند سبز و خاکستری آن‌گونه که باید نور آفتاب را کاهش نمی‎دهند. اما کنتراست را افزایش می‌دهند. این نوع عینک‌های آفتابی رنگی برای ورزشکاران، مخصوصا رشته‌های بیس‌بال یا گلف انتخاب مناسبی خواهد بود.

قیمت عینک آفتابی

همچنین بد نیست به قیمت عینک‌های آفتابی توجه کنید. بااینکه قیمت جزو مشخصات عینک آفتابی خوب نیست، اما از مبلغی که پرداخت می‌کنید می‌توانید تشخیص دهید که آیا عینک دودی موردنظر شما اصل یا تقلبی است.

البته، همچنان تاکید داریم که گران بودن عینک آفتابی، دلیل بر خوب و استاندارد بودن آن نیست.

مساله مهمی که باید به آن توجه ویژه داشته باشید، قدرت عدسی‌های عینک آفتابی برای مسدود کردن اشعه UV است زیرا شما عینک دودی می‌زنید تا از چشم‌ها در برابر آسیب‌های نور خورشید محافظت کنید.

بنابراین، مشخصات عینک آفتابی خوب این است که علاوه بر زیبایی، سبک و متناسب صورت بودن، بتواند از چشم‌ها در برابر تابش‌های فرابنفش محافظت کند.

کدام مشخصات عینک آفتابی (دودی) را هنگام خرید باید در نظر گرفت؟

برازندگی
طرح فریم عینک
ضد UV بودن
جنس فریم و عدسی
رنگ عدسی عینک آفتابی

یک عینک آفتابی خوب حتما باید ضد UV باشد؟

عینک آفتابی خوب و استاندارد عینکی است که حتما قابلیت مسدود کردن 95 تا 100 درصدی تابش‌های فرابنفش را دارد.

آیا قیمت عینک آفتابی تعیین‌کننده خوب یا بد بودن آن هستند؟

خیر. اما اگر یک عینک آفتابی قیمت بسیار ارزانی داشته باشد باید حتما به اصل یا فیک بودن آن شک کنید.

آیا جنس فریم عینک دودی در خوب یا بد بودن آن تاثیر دارد؟

بله، جنس فریم عینک و عدسی آن در کیفیت آن تاثیر زیادی دارد. عینک‌های آفتابی که از جنس پلی‌کربنات ساخته شده‌اند اکثرا کیفیت‌های بسیار خوبی دارند.